Kasa fiskalna dla prawnika – od kiedy pojawia się obowiązek?

Kasa fiskalna dla prawnika
Kasa fiskalna dla prawnika

Jesteś prawnikiem i prowadzisz własną firmę związaną z tym zawodem? W takim razie koniecznie musisz pamiętać o tym, że zgodnie z nowymi zapisami prawa zostałeś zobowiązany do tego, aby rozliczać swoją działalność z wykorzystaniem kasy fiskalnej, naturalnie jeśli jeszcze do tej pory tego nie robiłeś. To ważna zmiana, która została wprowadzona tak naprawdę po to, aby zmusić prawników do pełnego wykazywania swoich dochodów i nie ukrywania tego co jest im wygodne. To niestety smutna prawda naszego kraju, że ludzie stojący teoretycznie na straży prawa, mający z nim wiele wspólnego, nie raz sami dopuszczają się tego typu kombinowania, które naturalnie nie jest legalne choć trudne do udowodnienia. Kiedy dokładnie pojawi się obowiązek montażu kasy fiskalnej u prawnika?Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów przepis wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku, ale to nie oznacza wcale, że kasa fiskalna dla prawnika będzie musiała znajdować się w takiej firmie już teraz. Osoby prowadzące takie działalności zostali zobligowani do tego, aby kasę zamontować najpóźniej do 1 marca 2015 roku. Przychodząc do pracy w swojej firmie tego dnia kasa musi być już zamontowana. Nie ma co się spóźniać bo grożą nam kary i utrata dofinansowania.

W przypadku obowiązków wynikających z przepisów prawa nie istnieje coś takiego jak przymknięcie oka na niedotrzymanie terminu. Jeśli kasa fiskalna dla prawnika nie zostanie uruchomiona w firmie 1 marca to możemy być pewni, że naliczona zostanie nam kara, a im dłużej będziemy z tym zwlekać tym gorzej. Kara może wynosić nawet wielokrotność średnich wynagrodzeń w naszym kraju, a więc to się zwyczajnie nie opłaca.

Po drugie stracimy także prawo do odzyskania części pieniędzy za zakup kasy. Choć Kasa Fiskalna Dla Prawnika jest obowiązkowa to jak zawsze należy nam się zwrot w wysokości 90% wartości urządzenia, ale nie więcej jak 700zł na jedną kasę. Prawo do ubiegania się o taki zwrot przepada jednak automatycznie jeśli spóźnimy się z zakupem. Zgodnie z przepisami wniosek o dofinansowanie należy złożyć przed upływem terminu obowiązkowego zamontowania kasy.